ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Sprawna i szybka identyfikacja pochodzenia partii surowców i materiałów zużytych do wyprodukowania wyrobów gotowych staje się coraz bardziej istotnym zagadnieniem. Co więcej, równie ważnym elementem w procesie produkcyjnym jest identyfikacja partii wyrobów sprzedanych konkretnemu odbiorcy. Identyfikacja źródła pochodzenia surowców, czy materiałów, które w trakcie procesu produkcyjnego okazały się wadliwe, bardzo ułatwia proces reklamacji oraz wycofania z rynku produktów wadliwych, niespełniających wymaganych norm jakościowych. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku firm z branż, gdzie taki produkt może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.
 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Jak zapewnić właściwą identyfikację użytych do wyprodukowania poszczególnych partii wyrobów, surowców i materiałów?

Kontrola jakości oraz możliwość ustalenia z jakich dostaw kupowanych surowców lub materiałów wyprodukowano konkretne wyroby, jest koniecznością dla wielu firm produkcyjnych. Zagadnienie staje się szczególnie skomplikowane w przypadku, kiedy dostarczone surowce i materiały są przemieszczane pomiędzy różnymi magazynami oraz przekazywane do produkcji partiami. Dodatkowo identyfikację utrudnia również wieloetapowy proces produkcji, w ramach którego wytwarzane półprodukty mogą być użyte do wyprodukowania różnych wyrobów gotowych.

Prawidłowa identyfikacja partii surowców i materiałów wymaga przede wszystkim na poszczególnych etapach procesu produkcyjnego informacji o numerze dokumentu dostawy (najczęściej PZ) oraz o numerze pozycji dokumentu, na której występuje identyfikowany zasób. W przypadku etapowego przekazywania surowców/materiałów istotnym elementem identyfikacji jest również zachowanie informacji o numerze protokołu kontroli jakości, dotyczącego kolejnej partii z tej samej dostawy. Wytwarzane półprodukty i wyroby są identyfikowane poprzez numer serii/szarży lub inne oznaczenia przyjęte dla identyfikacji partii produktów. W niektórych przypadkach stosowana jest identyfikacja wytwarzanych produktów na poziomie sztuk produktów.

W przypadku prowadzenia kontroli jakości istotna jest ewidencja informacji o normatywnych wymaganiach jakościowych dla poszczególnych produktów oraz możliwość zaewidencjonowania rzeczywistych parametrów jakościowych wobec zakupionych lub wytworzonych towarów. Wymienione informacje wymagają stworzenia określonych etykiet dla kupowanych materiałów i surowców oraz sprzedawanych wyrobów tak, aby zapewnić identyfikację poszczególnych partii w procesie magazynowania.

Dokładne i sprawne monitorowanie ruchu oraz pochodzenia partii produkcyjnej na każdym etapie łańcucha dostaw i produkcji wraz z zarządzaniem jakością, ewidencjonowaniem oraz rozliczaniem surowców nie jest możliwe bez wsparcia odpowiednich narzędzi informatycznych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorstwa muszą decydować się na wdrażanie i utrzymywanie oddzielnych systemów. Zastosowanie właściwego rozwiązania klasy ERP pozwoli na automatyzację i szybkie pozyskanie informacji o partiach oraz bardzo dokładne śledzenie cyklu życia produktu. System zapewni zarówno informację o źródle pochodzenia zakupionych surowców/materiałów, bez względu na to przez ile magazynów przeszła zakupiona dostawa, jak również na ile partii została podzielona w wyniku kontroli jakości oraz procesu produkcyjnego. Niezwykle istotna jest również możliwość sprawdzenia w dowolnym momencie nie tylko z czego i w jaki sposób, ale także przez kogo, został wyprodukowany konkretny sprzedany już produkt. Takie rozwiązanie umożliwia namierzenie pełnej ścieżki obiegu produktu wstecz od dokumentu sprzedaży do odbiorcy, przez linię produkcyjną, a nawet pracujących nad tym zleceniem pracowników, do konkretnych partii i dokumentów zakupowych związanych z surowcami użytymi w procesie produkcji. Dodatkowo rozwiązanie umożliwia wygenerowanie z systemu pełnego raportu dotyczącego zakupionych i wytworzonych partii produktów wraz z wynikami kontroli jakości. Dzięki temu system umożliwia natychmiastową reakcję w momencie pojawienia się niepokojących sygnałów zarówno od finalnych nabywców, jak i odbiorców półproduktu.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami w zakresie identyfikacji partii zakupionych surowców/materiałów i wytworzonych produktów, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz sprawdzenia możliwości systemu SIMPLE.ERP podczas prezentacji.

Autor: Marek Walentynowicz, Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top