ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Termin „płynność finansowa” jest w każdej firmie odmieniany przez wszystkie przypadki, niezależnie od tego w jakiej branży owa organizacja funkcjonuje. To ona świadczy o kondycji spółki i bezpośrednio wpływa na zdolność do terminowego regulowania zobowiązań zarówno wobec dostawców, jak i pracowników. Na stan finansów wpływa wiele czynników, a każda firma może wykonać szereg działań prowadzących do jego poprawy. Jednym z nich jest optymalizacja stanów magazynowych, dzięki której można zmniejszyć wartość stale przetrzymywanych surowców i półproduktów nawet o 60%.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


Jakie zmiany należy wprowadzić, aby racjonalnie gospodarować stanami magazynowymi i wspomóc skuteczność działań w obszarze zarządzania płynnością finansową? O tym w dzisiejszym materiale Eksperta SIMPLE oraz Product Managera obszaru Obrót Towarowy – Rafała Pawłowskiego.

Utrzymywanie zbyt dużych zapasów magazynowych to w konsekwencji zamrożenie środków finansowych, zwiększenie kosztów magazynowania i źródło możliwych trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań. Zbyt niskie stany magazynowe to z kolei ryzyko zachwiania ciągłości procesów produkcyjnych lub niedotrzymania warunków realizacji dostaw, w konsekwencji obciążenia firmy karami umownymi, a w najgorszym przypadku utraty pozycji i rynków zbytu wskutek odejścia klientów do konkurencji.

Skuteczne zarządzanie stanami magazynowymi oraz procesami zaopatrzenia i logistyki to efekt połączenia wiedzy i kompetencji wewnątrz organizacji oraz możliwości dostarczanych przez odpowiednie narzędzia informatyczne. Dobrze dobrany i co ważne wdrożony system kompleksowo wspiera procesy obsługi łańcucha dostaw, zaczynając od zamówień odbiorców, przez zapotrzebowania wewnętrzne, a na zamówieniach do dostawców kończąc. Dodatkowo umożliwia bieżące parametryzowanie, monitorowanie i optymalizowanie poziomu zapasów magazynowych, co w efekcie ma istotny wpływ na dostępne zasoby gotówki, a zatem i na płynność finansową.

Osiągnięcie powyższych efektów nie jest zawsze możliwe nawet jeśli w naszym przedsiębiorstwie funkcjonuje rozwiązanie klasy ERP wyposażone w moduł gospodarki magazynowej i logistyki. Kluczowe jest odpowiednie przeprowadzenie wdrożenia i dostosowanie systemu do realizacji wewnętrznych procedur, obowiązujących w danej firmie. Bez prawidłowego przejścia przez ten proces zapewnienie bieżącej kontroli nad optymalnym stanem magazynowym i poprawa płynności finansowej nie będzie możliwa.

Odpowiednio zaimplementowany system zapewnia dla każdej kartoteki asortymentowej w ramach każdego magazynu możliwość określenia poziomu stanów minimalnych i maksymalnych oraz stanów optymalnych z punktu widzenia realizowanych procesów. Dzięki temu zyskujemy narzędzie do bieżącego monitorowania sytuacji, gdy stany magazynowe odbiegają od przyjętych w drodze optymalizacji normatywów. Co istotne system zapewnia również aktualną ocenę sytuacji zarówno na poziomie pojedynczego magazynu, każdego oddziału, jak i całej organizacji. Należy przy tym pamiętać, że wyłączna analiza poziomu stanów magazynowych w relacji do przyjętych normatywów może okazać się niewystarczająca, jeżeli nie będzie ona uwzględniać innych aspektów związanych z łańcuchem dostaw. Pełna i kompleksowa analiza jest dostępna wyłącznie w systemach, których funkcjonalność modułu gospodarki magazynowej i logistyki pozwala na konstruowanie stanów logicznych bazujących nie tylko na fizycznych stanach magazynowych, ale co ważne - uwzględniających również przyszłe dostawy, których źródłem są złożone zamówienia, jak i przyszłe wydania, wynikające z zaewidencjonowanych zamówień sprzedaży i zawartych długoterminowych umów z odbiorcami.

Uzupełnieniem wymienionych wyżej funkcjonalności systemu klasy ERP jest wbudowany mechanizm raportowania, oparty o gromadzone dane i rejestrowane operacje gospodarcze. Jako kluczowe wymienia się tu raporty obrotowości zapasów, raporty prezentujące strukturę wiekową zapasów magazynowych oraz raporty stanów niezgodnych z przyjętymi w procesie optymalizacji normatywami.

Podsumowując – wiedza i kompetencje wewnątrz organizacji w zakresie szeroko pojętej logistyki wymagają silnego wsparcia nowoczesnego systemu klasy ERP. Ten natomiast powinien dostarczać funkcjonalności, które zapewnią elastyczność w parametryzowaniu kontroli stanów minimalnych i maksymalnych w kontekście magazynów, oddziałów i całej firmy, a w konsekwencji wszechstronny i wielowymiarowy przegląd danych oraz system raportowania, którego istotną cechą będzie możliwość jego rozwijania i dostosowania do indywidualnych potrzeb organizacji.

Wszystkich Klientów zainteresowanych poprawą płynności finansowej, dzięki wykorzystaniu narzędzi do optymalizacji kosztów magazynowania, zachęcamy do kontaktu oraz sprawdzenia możliwości systemu SIMPLE.ERP na prezentacji.

Autor: Rafał Pawłowski, Product Manager obszaru Obrót Towarowy w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top