ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Optymalizacja procesu produkcyjnego to kluczowy aspekt dla większości przedsiębiorstw, przekładający się na zredukowanie czasu realizacji zleceń i przynoszący istotne oszczędności związane ze zmniejszeniem zapasów. To właśnie dlatego koncepcja JIT zyskuje coraz szersze uznanie wśród firm działających w branży produkcyjnej. Jednak przed podjęciem decyzji o jej wdrożeniu należy zdecydować w jakim zakresie wprowadzamy koncepcję, czy w całej organizacji, czy tylko w pewnych odcinkach jej działalności. Wybór odpowiedniego systemu informatycznego w ogromnym stopniu przyczynia się do powodzenia w realizacji JIT.
 
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


Ekspert SIMPLE oraz Product Manager obszaru Zarządzanie Produkcją w SIMPLE S.A. – Zbigniew Strojnowski radzi jak przygotować organizację oraz jakie elementy muszą zawierać nowoczesne systemy ERP, aby produkowanie w systemie Just in Time było możliwe.

Koncepcja zarządzania produkcją Just in Time (JIT) opiera się na następujących założeniach: eliminacja zbędnych zapasów zarówno po stronie dostawców jak i odbiorców, krótkie serie produkcji, minimalizacja kolejek, czyli jak najmniejsze czasy oczekiwania pomiędzy poszczególnymi fazami produkcji oraz wysoka jakość pozwalająca na redukcję braków. Zadaniem JIT jest również redukcja niegospodarności w wykorzystaniu zasobów, np. czasu pracowników, przezbrojeń maszyn, czasu na przemieszczanie zasobów, czy też eliminacji złych relacji z kontrahentami.

Najlepiej z punktu widzenia Klienta jest zdecydować się na rozwiązanie klasy ERP, wzbogacone o wbudowane elementy bardziej zaawansowanych narzędzi planistyczno-symulacyjnych. Taki system zapewni przygotowanie harmonogramu produkcji z redukcją do minimum strat spowodowanych kosztami przezbrojeń, przestojów czy mało efektywnego wykorzystania parku maszynowego. Nowoczesne systemy informatyczne dla branży produkcyjnej wprowadzają pełną automatyzację wszystkich zdarzeń, takich jak: zamówienie od klienta, tworzenie technologii, kalkulacja kosztów, zasobów materiałowych i ludzkich, kontrola jakości wyrobu gotowego, reklamacje czy też utrzymanie ruchu wraz z rozliczaniem serwisu sprzętu.

Czas na optymalizację produkcji

Najważniejszym z punktu przydatności w realizacji koncepcji JIT jest oczywiście moduł produkcyjny systemu ERP, posiadający bogate algorytmy optymalizacyjne. Umożliwia on utworzenie bilansu potrzeb materiałowych dla określonego MPS i/lub potwierdzonych zamówień odbiorów w oparciu o strukturę wyrobu, wykorzystując dostępne stany magazynowe, aktywne zlecenia produkcyjne na półfabrykaty, transfery

międzymagazynowe, towary w drodze, tworząc zapotrzebowania zakupowe oraz zlecenia produkcyjne na półfabrykaty i wyroby gotowe. Mechanizm bilansowania ma charakter modułu obliczeniowego, nie zamraża wyniku swego działania. Dzięki temu, że korzysta z aktualnego stanu dokumentów obrotu towarowego i produkcji pozwala na branie pod uwagę wszelkich zakłóceń terminów oraz ilości dostaw i produkcji. Termin dostępności towarów dostarczanych uwzględnia czas realizacji dostaw i wielkość partii dostawczych. Cykl realizacji produkcji uwzględnia czas na udostępnienie lub dostarczenie wyrobów do odbiorcy.

Dzięki funkcjonalności APS system wyposażony jest w możliwość zmiany algorytmów optymalizacji, pozwalających na dostosowanie ich do specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Moduł ewidencji produkcji dostępny z poziomu kiosków czy urządzeń mobilnych np. kolektorów danych, daje możliwość wprowadzania danych w miejscu ich powstania, co pozwalana na szybką regulację procesu produkcyjnego i zmniejszenie ryzyka niegospodarności.

W zakresie obrotu towarowego system ERP dostarcza funkcjonalność obsługi magazynów kontrahentów. Pozwala to na bardziej precyzyjne potwierdzanie zamówienia z wyznaczeniem terminu realizacji, uwzględniającego oczekiwania klienta.

Oprogramowanie wyposażone jest również w moduł Pakowanie i Wysyłka - przeznaczony do wsparcia procesów związanych z przygotowaniem i obsługą wysyłek ze szczególnym uwzględnieniem przewoźników zewnętrznych. Pozwala na sprawną obsługę realizowanych za pomocą przewoźników przesyłek w pełnym zakresie, od generowania zleceń pakowania po obsługę generowanych bezpośrednio z systemu etykiet adresowych na drukach przewoźnika i kontrolę ich statusu. Poprzez współpracę z modułem sprzedaży następuje automatyczne powiadomienie handlowców oraz klientów o realizowanym zamówieniu.

Dodatkowym wsparciem w zakresie jeszcze sprawniejszego planowania wysyłek i redukcji kosztów oraz czasochłonności potrzebnej do ich obsługi jest moduł Obsługa Transportu do Odbiorców. Przeznaczony jest on do wsparcia procesów planowania, przygotowania i realizacji transportu. Pozwala to na sprawną obsługę wszystkich procesów obsługi transportu poprzez przygotowanie list transportowych (packing list), wybór samochodu, spedytora i trasy, kontrolę załadunku oraz generowanie dokumentów wydania. Poprzez współpracę z modułem sprzedaży następuje automatyczne powiadomienie handlowców o realizowanym transporcie.

Autor: Zbigniew Strojnowski, Product Manager obszaru Zarządzanie Produkcją w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top