ERP: WIADOMOŚCI

loading...
ERP:WIADOMOSCI

ERP: ARTYKUŁY

loading...
ERP:ARTYKUŁY

ERP: CASE STUDIES

loading...
ERP:CASESTUDY
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 zwiastuje kolejną falę innowacji w dziedzinie systemów ERP, które są kluczowe dla zarządzania i automatyzacji operacji biznesowych w…

Jak systemy ERP wspierają rozwój przedsiębiorstw

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, wdrażanie technologii w kluczowe obszary działalności stało się nie tylko korzystne, ale…

Jak maksymalizować wydajność i minimalizować przestoje

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne planowanie produkcji stanowi kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa. Procesy…

Przemiana cyfrowa w sektorze produkcyjnym: Jak systemy ERP podnoszą standardy efektywności produkcyjnej

Cyfrowa transformacja to nieunikniony proces, który zmienia oblicze wielu branż, w tym także przemysłu produkcyjnego. W miarę jak technologie…

Zarządzanie zakupami przez system ERP

Dział zarządzania zakupami w firmie ma na celu optymalizację kosztów jej funkcjonowania. Pracownicy zajmujący się tym obszarem muszą

System ERP dla produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego

Rola systemu ERP jest kluczowa w sektorze produkcji żywności i przetwórstwa mięsnego. Nowoczesny i funkcjonalny system ERP odgrywa istotną rolę

Previous Next Play Pause
loading...
RYNEK IT: WIADOMOŚCI
loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Szpitale, Uczelnie, Instytuty Medycyny Pracy i inne jednostki świadczące usługi lecznicze oraz edukacyjno-szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT w zakresie prowadzonej działalności. Oznacza to jednocześnie, że nie mogą odliczać podatku VAT naliczonego. Ale czy zawsze?
 

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


W dzisiejszym materiale Marek Walentynowicz – Ekspert oraz Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A przedstawi kilka przykładów, których zastosowanie pozwoli na znaczne oszczędności oraz poprawę płynności finansowej jednostki.

Nie zawsze musimy traktować podatek VAT naliczony w pełnej wysokości jako koszt. W szczególności w przypadku zakupów magazynowych może wystąpić sytuacja, kiedy zakup dotyczy działalności, dla której podatek VAT naliczony możemy odliczać zgodnie ze wskaźnikiem lub prewskaźnikiem VAT. W takim przypadku wartość produktów przyjętych na magazyn możemy ewidencjonować w cenie zakupu, obejmującej wartość NETTO i część podatku VAT naliczonego, której nie możemy odliczyć.

Może również wystąpić sytuacja, w której magazynowany przez dłuższy okres produkt zaewidencjonowany w cenie brutto, zmienia przeznaczenie w momencie rozchodu magazynowego. W związku z tym możemy odliczyć część lub całość nieodliczonego wcześniej podatku VAT. Chodzi dla przykładu o magazynowane produkty, dla których nie wystąpiło odliczenie podatku VAT, a które zostaną zużyte do realizacji projektu badawczego umożliwiającego takie odliczenie.

Także w przypadku odsprzedaży np. materiałów zbędnych, występuje możliwość odliczenia podatku VAT.

Odliczenie podatku VAT zawsze poprawia płynność finansową jednostki. Jak przedstawia się to w liczbach? Np. w przypadku odliczenia pełnej wysokości podatku VAT dla zakupów miesięcznych w kwocie netto 20 000 zł osiągamy roczną oszczędność i poprawę płynności finansowej w kwocie 55 200 zł.

Jednocześnie musimy zwrócić uwagę, że nieodliczenie podatku VAT, w przypadku zaistnienia takiej możliwości powoduje, że kwota nieodliczonego podatku VAT nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

Wszystkich Klientów zainteresowanych konsultacjami, w zakresie możliwości odliczenia VAT oraz innych sposobów poprawy płynności finansowej, zachęcamy do kontaktu z naszymi Specjalistami oraz skorzystania z dedykowanych pakietów szkoleń w tym zakresie.

Autor: Marek Walentynowicz, Architekt Rozwiązań Biznesowych w SIMPLE S.A.
Źródło: www.simple.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top